Spinning

26. července 2007 v 16:23 |  Sport, pohyb
Venku je psí počasí, sedíš doma a tvoje kolo zahálí ve sklepě. Ale... co se přece jen projet a nebýt přitom celá od bláta?

Možná sis všimla na rozpisu hodin svého oblíbeného fitcentra slovíčka "spinning", ale netušíš, o co jde. Možná si kamarádky ve škole vyprávějí, jak si na kole zase propotily tričko, a ty nechápeš, kde tak asi v tomhle počasí mohly jezdit. Tak my ti tu záhadu pomůžeme rozluštit!:-)

Před pár lety si světově uznávaný cyklista, Američan Jonathan Goldberg, řekl, že by nebylo špatné zatrénovat si pod střechou a navrhl nový program kondičního aerobního cvičení - spinning. Díky jeho vhodnosti pro lidi každého věku i kondiční úrovně se rychle rozšířil do celého světa a získal si značnou oblibu.
Cvičení simuluje jízdu na kole krajinou a provádí se na speciálně zkonstruovaných strojích, tzv. "spinnerech". Principem je střídání pěti způsobů jízdy - rovinka v sedle, stoupání v sedle i ve stoje, running (rovinka ve stoje) a jumping (zvedání se ze sedla). Tyto styly se liší v pozici na kole a rychlosti šlapání. Ruce jsou přitom v jedné ze tří základních poloh. Každý si může nastavit zátěž, která mu vyhovuje. Celou hodinou provází školený instruktor, který určuje "profil trati". Dává pokyny o změně stylu, volí hudbu udávající tempo a navozující atmosféru. Motivuje sportovce vydat ze sebe co nejvíc a kontroluje správnost pozice či pomáhá s volbou vhodné zátěže. Lekce trvá asi 45 minut a zahrnuje také závěrečné strečingové cvičení na protažení svalů.
Na hodině spinningu se nejenom pobavíš a uvolníš, ale především si procvičíš svaly nohou a hýždí, aniž by byl příliš zatěžován kloubní systém. Nezapomeň na vhodné oblečení a obuv, láhev s tekutinou a ručník. Zpotíš se opravdu hodně!
Já už jsem jednou na spinnigu také byla. Je to opravdu fuška, ale vydržet se to dá a za ten dobrý pocit po té námaze to stojí! ;-) Navíc se tím dá prý hodně zhubnout... V zimě asi začnu chodit pravidelně.

Zdroj: Cosmo girl, 3/02. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cinderellawithoutprince Cinderellawithoutprince | 26. července 2007 v 16:28 | Reagovat

Zajdu s tebou někdy do fitka:-)

2 Lenka Lenka | 26. července 2007 v 16:34 | Reagovat

No, nevím, jestli tam ještě budu chodit:-D Ten nový rozpis, co mám od trenérky, se mi moc nelíbí. A ty cviky jsou děsný...! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama